Manuka méz – Mit jelentenek az egyes jelölések?

UMF és MGO. Ezekkel találkozhatunk a manuka méz csomagolásán. Mit jelentenek ezek a rövidítés, és mit kell tudnunk róluk? Ezeket gyűjtöttem össze!

Mi az a manuka méz?

Mielőtt belemennénk a feliratok értelmezésébe, nézzük, hogy mi is valójában a manuka méz.

Új-Zélandon őshonos az úgynevezett Manuka fa. Ennek az örökzöld fának szinte minden részét használják a természetes gyógymódot kedvelők. De nem csak mi emberek élvezzük gyógyító hatását, hanem az állatok is. A kakariki papagájok például a tollukon lévő parazitákat távolítják el ennek a fa levének és kérgének segítségével.

A manuka méz készítésében a Waikato méheknek van fontos szerepük, ugyanis ezek a méhek gyűjtik a Manuka fa fehér vagy rózsaszín virágainak nektárját. A manuka méz sötét színű, jellegzetes aromájú méz, melynek a természetgyógyászok rendkívül erős gyógyhatást tulajdonítanak.

A mézet már ősidők óta használják gyógyító célzattal, a kutatók azonban csak a 19. század végén fedezték fel, hogy a méz természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és megvédi a szervezetet a baktériumok okozta károsodástól. Néhány méz fokozza azon sejtek termelését is, amelyek képesek helyreállítani a fertőzés által károsodott szöveteket.

Nagyon fontos, hogy nem minden méz egyforma. A méz antibakteriális minősége a méz típusától, valamint a betakarítás idejétől és módjától is függ. Ezért lehetséges, hogy egyes fajták akár 100-szor erősebbek lehetnek, mint mások.

Mit jelent a manuka méz esetében használt UMF és MGO jelölés?

A manuka méz kapcsán tudnunk kell, hogy a fa, amelynek virágjából a méhek gyűjtik a nektárt, nem él meg bárhol. Kizárólag Új-Zélandon, valamint Ausztrália egy kis területén honos. A manuka méz származását, eredetiségét és minőségét nemzetközileg elismert bevizsgálási szabványok védik, ehhez kapcsolódik az UMF és az MGO jelölés is.

Mindkét érték a minőséget jelöli, és ha az adott termék megkapja a hatóságoktól az adott minősítést, akkor biztosak lehetünk abban, hogy kiváló minőségű manuka mézet vásárolunk.

A két jelzés mögött különböző számokat találhatunk. Ezek a számok jelzik a méz erősségét, és ezek segítenek eligazodni abban, hogy milyen probléma esetén melyik mézet válasszuk.


UMF – Unique Manuka Factor

Ez a jelzés a méz antibakteriális összetevőinek jelzésére szolgál. Az UMF a minőség megbízható védjegye, a hitelesség és tisztaság garanciája.

Az UMF egy nemzetközileg elismert védjegy, mely bizonyítja, hogy az adott manuka méz természetes, mindenféle beavatkozástól mentes méz, valamint a számjelzés a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően jelzi a benne található antibakteriális összetevők mennyiségét és hatásosságát.

A manuka mézek esetén az alábbi UMF jelzésekkel találkozhatunk:

  • UMF 20+, amely magas aktivitást jelez, ezt javasolják az emésztés javítására és sebkezelésre, valamint gyakori visszatérő betegségek esetére
  • UMF 15+, amely erős antibakteriális aktivitást jelez, ajánlott súlyos fertőzésekhez
  • UMF 10+, amely közepes fokú aktivitást jelez, és az általános jó közérzet elősegítéséhez, valamint a téli betegségek megelőzéséhez ajánlott
  • UMF 5+, amely alacsony fokú aktivitást jelez, elsősorban a táplálékkiegészítéshez javasolt fogyasztani

MGO – Metilglioxál tartalom

Az MGO mellett feltüntetett szám jelzi, hogy az adott méznek milyen magas a metilglioxál tartalma, ami tulajdonképpen a gyulladáscsökkentésért felelős hatóanyag. Az adott szám mg/kg mennyiséget jelez, azaz kilogrammonként hány milligramm metilglioxált tartalmaz az adott csomagolás.

Az MGO tanúsítvány pontos és megbízható összehasonlítást kínál a manuka méz és egyéb mézfajták, illetve egyéb élelmiszerek antibakteriális hatása tekintetében.

Az MGO  szerint tehát megkülönböztetünk:

  • MGO250-es értéket, amely szerint az adott méz alkalmas lehet az immunrendszer erősítésére és enyhébb betegségek kezelésére (torokfájás, megfázás, láz, fejfájás stb.)
  • MGO400-as értéket, amely szerint az adott méz alkalmas lehet az ellenálló fertőzések elleni fellépésre, gyulladásokra és gyomorsav kezelésére
  • MGO550-es értéket, amely szerint az adott méz alkalmas lehet a Staphylococcus, a Helicobacter pylori, a candida és más nehezen megszűnő fertőzések kezelésére

Az MGO jelölés alapját képező metilglioxál csak egy összetevője a manuka méznek, az UMF jelölés viszont a komplett hatást méri. Az alábbi felsorolás segítséget nyújt a vonatkozási értékek értelmezésében.

  • UMF 10 = MGO 100
  • UMF 15 = MGO 250
  • UMF 20 = MGO 400
  • UMF 25 = MGO 550

A MANNAVITA webáruházban többféle manuka méz közül is választhatunk. A Comvita Manuka méz esetében UMF jelölést találhatunk, az MH Manuka méz esetében az MGO számot is megtaláljuk. Mostani cikkünk, és a webáruházban található leírások alapján könnyedén kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb manuka mézet. 

Forrás:
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/manuka-honey-medicinal-uses
https://www.healthline.com/health/manuka-honey
https://www.manukahealth.co.nz/en-nz/manuka-honey/what-is-mgo/
https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/wounds/content/a-comparison-between-medical-grade-honey-and-table-honeys-relation-antimicrobial-efficacy

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 854 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute