Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás? Mivel van dolgunk?

E két komoly betegség számos hasonló tünettel járhat. Mik ezek és miért fontos rájuk fokozott figyelmet fordítani? Hogyan enyhíthetőek? Íme néhány hasznos tudnivaló! 

Két nő egymás mellett áll. Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás? Mivel van dolgunk?

Mind a Crohn-betegség, mind pedig a fekélyes vastagbélgyulladás (Kolitisz ulceróza) a gyulladásos bélbetegségek csoportjába tartozik. Mindkét eset állandó gyulladásos állapottal, fájdalommal és emésztőrendszeri panaszokkal is járhat. Tüneteik időről-időre kiújulhatnak, akár egy hosszabb tünetmentes időszak után is. Nézzük röviden, hogy mit érdemes tudnunk ezekről a gyulladásos bélbetegségekről!

Mi a különbség a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás között?

A Crohn-betegség a bélrendszer bármely részén kialakulhat, de leggyakrabban a vastagbél nyálkahártyáját érinti. Az emésztőrendszeri irritáció és a bélrendszerben jelentkező gyulladások állandó jellemzői e betegségnek.

A gyulladással és vérző fekélyekkel járó fekélyes vastagbélgyulladás általában a végbélből kiindulva terjed át a vastagbélre. A fekélyes vastagbélgyulladás további altípusokba sorolható, ezek leggyakrabban a végbél- és szigmabélgyulladás, a baloldali vastagbélgyulladás, illetve a vastagbél egészét érintő pankolitisz.

Miben hasonlít a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás?

A kialakulás pontos okai gyakran nem ismertek, ám mindkét esetben hasonló tényezők játszhatnak közre. Ilyenek például a különböző életviteli, környezeti vagy genetikai faktorok, illetve az immunrendszer nem megfelelő működése. 

Az, hogy e két betegség főként serdülőket és fiatal felnőtteket érintve mindkét nemnél előfordulhat, illetve az, hogy a tünetek megtévesztően hasonlóak lehetnek, gyakran megnehezítheti a diagnózis felállítását.

Mik azok a jelek, melyek Crohn-betegségre és fekélyes vastagbélgyulladásra is utalhatnak? Lássunk néhány példát!

  • Hasi fájdalmak és görcsök
  • Székrekedés
  • Hasmenés
  • Véres széklet
  • Étvágytalanság
  • Hányinger
  • Súlyvesztés
  • Láz
  • Rendellenes menstruációs ciklus

Tíz betegből legalább egynél kezdetben nehéz megkülönböztetni a Crohn-betegséget és a fekélyes vastagbélgyulladást, ezért rendkívül fontos szakemberhez fordulni és a megfelelő szakorvosi ellátást igénybe venni. A tüneti hasonlóságok ellenére ez a két betegség különbözik egymástól, ezért más-más kezelést igényelnek. A téves diagnózis és a nem megfelelő ellátás, vagy annak hiánya további panaszok kialakulásához vezethet.

Mikor forduljunk orvoshoz és milyen szövődményei lehetnek az ellátás elmulasztásának?

Ha a fenti tünetek bármelyikét tartósan észleljük, forduljunk orvoshoz! Ez nem csak a megfelelő diagnózis felállítása és a személyre szabott kezelés összeállítása miatt fontos, hanem további komoly szövődmények elkerülése miatt is. 

A nem megfelelő, illetve túl későn megkezdett ellátás, vagy annak teljes elmulasztása az alábbi szövődmények kialakulásának kockázatával járhat:

  • Tályogok
  • Fisztulák
  • Fekélyek
  • Anális repedések
  • Bélelzáródások
  • További gyulladások
  • Vitaminhiány és alultápláltság
  • Kiszáradás
  • Artritisz
  • Csontritkulás
  • Vastagbélrák
  • Májkárosodás

Hogyan támogathatjuk bélrendszerünket nap mint nap?

A dohányzásról való leszokás és más életmódbeli változtatások csökkenthetik a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás kialakulásának kockázatát. Az emésztő- és a bélrendszer mindennapos támogatása érdekében kerüljük azokat az ételeket és italokat, amelyek irritációt vagy allergiás reakciót válthatnak ki, mint például az alkohol, illetve a finomított cukrot, mesterséges édesítő- és tartósítószereket tartalmazó ételek. Helyettük válasszunk probiotikumokban és prebiotikumokban, illetve tápanyagokban gazdag, gyulladáscsökkentő élelmiszereket és étrend-kiegészítőket! Ezek számos esetben a kezelés kiegészítéseként is hatékonyan alkalmazhatóak. 

A fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő Mannavita Noni Gyümölcslé, a Mannavita Aloe Vera Ital illetve a Mannavita Kurkunex természetesen védik bélrendszerünk egészségét. A Mannavita Colonum béltisztító por a benne lévő rostoknak és probiotikumoknak, mint például a psyllium, illetve gyulladáscsökkentő hatóanyagoknak köszönhetően szintén hatékonyan alkalmazható nem csak betegségek megelőzésére, de a bélfal regenerálására is. 

A Crohn-betegségről és annak kezeléséről ebben a cikkben találunk több információt, míg a fekélyes vastagbélgyulladásról ebben a cikkben olvashatunk bővebben.

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvosi tanácsadást és ellátást. Új készítmény alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel!


Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470312/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459282/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27914655/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30485038/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22914296/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25199861/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute