A migrén legyőzhető - Íme néhány természetes módszer!

A migrén nem egyszerű fejfájás. Ha már egyszer is megtapasztaltad, akkor jól tudod, hogy milyen kínzó tünetekkel jár. De legyőzhető! Mutatjuk hogyan!

A migrén jellemzői

Sokan nem tudják megkülönböztetni a migrént a fejfájástól, pedig a tünetek különbözőek. Akkor gyanakodhatsz migrénre, ha a fájdalom:

  • intenzív, lüktető jellegű
  • jellemzően először a fej valamelyik oldalán jelentkezik
  • további tünetekkel társul, mint például szédülés, hányinger, fényérzékenység vagy látászavar

Szakemberek egyetértenek abban, hogy migrén esetén is elsődleges szempont a kiváltó okok megszüntetése. A migrén általában jól kezelhető különböző fájdalomcsillapítókkal, de jobb, ha megfigyeled önmagad és feljegyzed, hogy mikor jelentkezik nálad, mert előfordulhat, hogy akár az étkezéseddel is összefüggésben lehet.

Ételek, melyek hozzájárulhatnak a migrén kialakulásához

Ismered a táplálkozási napló fogalmát? Ez nagyon egyszerű módszer arra, hogy megfigyeld önmagad. A lényege, hogy írd fel, hogy melyik napon mit ettél és rögzítsd a tested reakcióit. Jegyezd fel, hogy az adott napon milyen volt a közérzeted, az emésztésed, az energiaszinted, illetve azt is, hogy mikor jelentkezett a migrén. Könnyen lehet, hogy összefüggést veszel észre egy-egy elfogyasztott ételtípus és a migrén megjelenése között.

Szakemberek szerint a következő ételcsoportok járulhatnak hozzá a migrén kialakulásához:

  • koffeintartalmú ételek
  • mesterséges édesítők
  • feldolgozott élelmiszerek
  • alkohol
  • étcsokoládé
  • pácolt húsok
  • érlelt sajtok
  • túl sok sót tartalmazó ételek

Mivel minden szervezet más és más, ezért könnyen lehet, hogy amíg nálad a koffeintartalmú italok hozzájárulnak a migrénhez, másnál éppen csökkentik a fájdalmat. Ezért fontos a táplálkozási napló. Vezesd az étkezésed és figyeld, hogy mely ételcsoportok fogyasztása után tér vissza a migrén.


Módszerek, amelyekkel megelőzheted a migrént

Az egyik legjobb módszer, ha felírod, hogy milyen ételek okoznak nálad problémát és kerülöd azok fogyasztását. Ezen felül azonban még számos dolgot tehetsz a migrén megelőzéséért.

Egy 2012-es vizsgálat során megfigyelték, hogy a levendula illóolaja természetes segítséget nyújthat. Azok, akik a migrénes roham során 15 percen keresztül levendulaolajat lélegeztek be, hamarabb megkönnyebbültek, mint azok, akik nem alkalmazták ezt az illóolajat.

A levendula illóolaj mellett a borsmenta illóolaj is természetes segítség lehet, ha migréntől szenvedsz. A benne lévő mentolnak köszönhetően, a tünetek megjelenésekor alkalmazva, elkerülhető a súlyosabb roham kialakulása.

A gyömbérnek számos pozitív hatása van a szervezetre. Többek között a migrénnel összefüggésbe hozható hányinger esetén is segíthet. Ezen felül védi az agyi ereket, valamint gyulladáscsökkentő hatású is, így magának a migrén kialakulásának a megelőzésében is szerepe lehet.

A jóga és a meditáció segít csökkenteni a testben felgyülemlő feszültséget és kezelni a stresszt, amely a migrén kialakulásának egyik fő okozója lehet. A masszázs szintén jótékony hatású lehet. Egy 2006-os tanulmány szerint a masszázsnak köszönhetően csökkennek a migrénes rohamok, illetve javul az alvás minősége is.

A megfelelő folyadékfogyasztás kiemelt fontosságú a migrén megelőzésében. A túl kevés folyadék a szervezet kiszáradásához vezethet, melynek egyik jellemző tünete a kínzó migrén. Figyelj oda, hogy a nap folyamán egyenletesen elosztva fogyaszd el a napi folyadékmennyiséget, így biztosíthatod szervezeted számára a folyamatos ellátást.

Migrénes rohamokat tápanyaghiány is kiválthat. A magnéziumhiány például kifejezetten összekapcsolható a fejfájás és a migrénes fejfájás kialakulásával. Számos tanulmány foglalkozik azzal, hogy a magnéziumpótlás jótékonyan hathat ilyen panaszok kapcsán. Válassz természetes magnéziumforrást, mint például mandula, szezámmag, napraforgó, brazil dió, kesudió, zabpehely, tojás vagy tej.

Ahogy a fentiekben is olvashattad, az első lépés önmagad megfigyelése. Ha rendszeresen kínoz migrén, akkor mindenképpen készíts egy táplálkozási naplót és figyeld meg önmagad. Ne csak az elfogyasztott ételek fajtáját jegyezd le, hanem írd fel azt is, hogy aznap hány órát aludtál, mert az alvás időtartama is kockázati tényező lehet. Sőt, azt is jegyezd fel, hogy mennyire volt stresszes az adott napod.
Rögzítsd az adatokat néhány hónapon keresztül és figyeld meg az összefüggéseket. Ha megleled a kiváltó okokat, akkor sokkal hatékonyabban harcolhatsz a migrénes rohamok ellen.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/natural-ways-to-reduce-migraines#9.-Add-magnesium-to-your-diet
https://www.healthline.com/health/migraine/migraine-vs-headache#migraine
https://www.healthline.com/health/migraine/how-to-avoid-one-before-it-happens#weather
https://www.healthline.com/health/foods-that-trigger-migraines#alcohol  

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute