Mi az az afta, és hogyan kezelhetjük?

Vajon mi állhat az afta kialakulásának hátterében, és miről ismerhető fel ez a gyakori jelenség? Hogyan csökkenthetjük előfordulásának kockázatát? Lássuk!

Aftától szenvedő nő. Mi az az afta, és hogyan kezelhetjük?

Mit nevezük aftának?

Az afta elnevezés apró, fájdalmas, gyakran égő vagy bizsergő sebre utal, mely általában a szájüreg belsejében, például az ajak belső részén, az íny környékén, vagy akár a nyelven alakul ki. Az égő vagy bizsergő érzést gyakran már az afta kialakulása előtt tapasztalhatjuk. Megjelenését tekintve az afta kerek vagy ovális alakú, fehér vagy sárga középső résszel és piros szegéllyel

A herpesszel ellentétben az afta nem fertőző, ám rendkívül fájdalmas és zavaró lehet, különösen evés, ivás vagy beszéd közben. Az aftás sebek szerencsére általában egy-két hét alatt maguktól meggyógyulnak, illetve vény nélkül kapható, helyileg alkalmazható gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel, vagy szájöblítőkkel is fokozhatjuk a gyógyulás előmenetelét. 

Az afta kialakulásának pontos oka egyelőre nem világos, bár kutatások szerint számos tényezővel állhat összefüggésben, beleértve a következőket:

  • Szöveti sérülések
  • Bizonyos ételek, például citrusfélék vagy savas gyümölcsök és zöldségek fogyasztása
  • Egyes tápanyagok, különösen a B12-vitamin, a cink, a folsav vagy a vas hiánya a szervezetben
  • Bizonyos fog- és szájápolási termékekre, például a habzásért felelős nátrium-lauril-szulfátot tartalmazó fogkrémekre való érzékenység
  • Hormonális változások
  • Egyes betegségek, mint például a cöliákia, a Crohn-betegség vagy a Behçet-kór


Kinél fordulhat elő az afta, és van-e mód megelőzésére? 

Mivel az afta szinte bárkinél előfordulhat, és kialakulása mögött számos tényező állhat, megelőzésére sajnos nincs garantált, mindenki számára bevethető módszer. Azonban az esetleges kiváltó okok feltárása és azok megfelelő kezelése alapvető fontosságú. Javasolt például az esetleges tápanyaghiányok és mögöttes betegségek kezelése, illetve az olyan életmódbeli szokások betartása, mint például a savas vagy csípős ételek fogyasztásának mellőzése, valamint a nátrium-lauril-szulfátot tartalmazó fogkrémek használatának kerülése. A tápanyagokban gazdag táplálkozás, valamint a megfelelő szájhigiénia szintén támogathatja a megelőzést, és elősegítheti a gyógyulást. Ha az afta tartósan fennáll vagy gyakran kiújul, tanácsos orvoshoz fordulni az alapbetegségek kizárása vagy feltárása, valamint a megfelelő kezelési terv meghatározása érdekében.

Milyen étrendi tényezők és étrend-kiegészítők segíthetnek a tünetek enyhítésében?

Amennyiben az afta kialakulása mögött valamilyen tápanyaghiány áll, az adott vitamin rendszeres pótlása elengedhetetlen nem csak az afta megelőzéséhez és kezeléséhez, hanem a komolyabb panaszok kockázatának csökkentéséhez is. A B12-vitamin, a cink, a folsav, vagy más néven B9-vitamin és a vas alacsony szintje összefüggésben állhat az afta megjelenésével, így ezek pótlásával nem csak az afta kezelhető, hanem az újbóli kialakulás kockázata is csökkenthető. Egyes tanulmányok szerint a kezelés hatékonyságát az aloe vera levével és a kamilla teával való szájöblögetés is fokozhatja, hiszen bisabololt és aloint tartalmaznak, amelyek ismert gyulladáscsökkentő tulajdonsága különösen hasznos lehet az afta enyhítésében.

Termékek, melyek hozzájárulhatnak az afta megelőzéséhez és a kezelés hatékonyságának fokozásához:  

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK431059/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK546250/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8126288/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35355774/

Fotó: Cottonbro Studio

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 850 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute