A kötőhártya-gyulladás okai, tünetei, és természetes kezelése

A kötőhártya-gyulladás egy gyakori állapot, amely bármely életkorban előfordulhat. Lássuk, mit érdemes tudnunk erről a kellemetlen szembetegségről!

A kötőhártya-gyulladás okai, tünetei, és természetes kezelése

Mi az a kötőhártya-gyulladás?

A kötőhártya-gyulladás a kötőhártya, a szemhéjat és a szemgolyó fehér részét bélelő átlátszó hártya gyulladása vagy fertőzése. A kötőhártya-gyulladás leggyakoribb tünetei közé tartozik például a vörös vagy rózsaszínű szem, a szem viszketése és váladékozása, a fokozott könnyezés és fényérzékenység, illetve az égő érzés a szem és a szemkörnyék területén. 

A betegségnek több különböző típusát is megkülönböztethetjük, melyek hátterében számos tényező állhat. A vírusos kötőhártya-gyulladást például a megfázásért is gyakran felelős rhinovírusok, vagy adenovírusok, míg a bakteriális kötőhártya-gyulladást olyan baktériumok okozzák, mint például a Staphylococcus vagy a Streptococcus. A vírusos és bakteriális típusok a fertőzött személy szemváladékával való közvetlen vagy közvetett érintkezés útján könnyen továbbterjednek. Az allergiás kötőhártya-gyulladást olyan gyakori allergének váltják ki, mint például a pollen, a háziállatok szőrzete vagy akár a por. Ezeken túl egyes vegyszerek és irritatív anyagok, mint például a füst, a háztartási tisztítószerek, illetve akár samponok is okozhatnak kötőhártya-gyulladást azok szembe kerülésének következtében. 


Kik vannak fokozott kockázatnak kitéve a betegség kialakulását illetően?

A kötőhártya-gyulladás kialakulása számos tényezőtől függ, és egyesek fokozottan ki vannak téve a betegség kockázatának. Különösen veszélyeztetettek a legyengült immunrendszerű személyek, azok, akik vírusos vagy bakteriális kötőhártya-gyulladással fertőzött személyekkel lépnek kapcsolatba, a szezonális allergiában szenvedők, valamint azok is, akik kontaktlencsét viselnek, különösen hosszabb ideig. A kontaktlencsék huzamosabb ideig tartó viselése jelentősen növelheti a kockázatot, mivel a lencsék károsíthatják a szem felszínét, illetve megtapadhatnak rajtuk egyes kórokozók. A főbb kockázati tényezők közé tartozik továbbá a környezeti irritáló anyagoknak való kitettség is. Ezek lehetnek a sokunk háztartásában fellelhető hétköznapi tisztítószerek és tisztálkodószerek, illetve egyes vegyszerek, melyekkel munkahelyünkön érintkezünk. 

A kötőhártya-gyulladás kialakulásának megelőzése érdekében mossunk rendszeresen és alaposan kezet, kerüljük a szem megérintését mosatlan kézzel, illetve kerüljük az olyan személyes tárgyak, mint például a törölközők vagy smink közös használatát. Amennyiben az allergiás kötőhártya-gyulladás egy visszatérő probléma, bizonyos allergiagyógyszerek alkalmazása, a már igénybe vett gyógyszerek módosítása, valamint az allergének tudatos kerülése is segíthet a kockázat csökkentésében és a további panaszok megelőzésében is.

Hogyan kezelik hagyományosan a kötőhártya-gyulladást?

A megfelelő kezelés természetesen a kötőhártya-gyulladás kiváltó okától és típusától függ. A vírusos kötőhártya-gyulladás gyakran magától megszűnik, bár a hideg borogatás és a speciális szemcseppek sokak számára jóleső enyhülést nyújthatnak a felépülés során. A bakteriális kötőhártya-gyulladást jellemzően antibiotikus szemcseppekkel vagy kenőcsökkel kezelik, míg allergiás kötőhártya-gyulladás esetén orvosunk antihisztamin szemcseppeket írhat fel.

Milyen életmódbeli tényezők segíthetnek az állapot kezelésében?

A kötőhártya-gyulladás kezelése magában foglalhatja a szem környékének tisztán tartását, szükség esetén párásítók használatát a szem kiszáradásának elkerülése érdekében, valamint az ismert allergének elkerülését. A kontaktlencsék megfelelő alkalmazása és alapos tisztítása szintén kiemelkedő fontosságú, ám kötőhártya-gyulladás esetén, ha tehetjük, használjunk szemüveget a további irritáció elkerülése érdekében, amíg visszanyerjük szemünk egészségét.

Milyen ételek és étrend-kiegészítők segíthetnek a tünetek csillapításában?

A kötőhártya-gyulladás számos kellemetlen tünettel jár. Egyes ételek és tápanyagok segíthetnek ezek enyhítésében, valamint a szem egészségének visszanyerésében és megőrzésében. Lássunk közülük néhányat!

A-vitamin

Az A-vitamin alapvető szerepet játszik a szem általános egészségének megőrzésében és normális működésének elősegítésében. Az A-vitamin a kötőhártya állapotára is hatással van, hiszen segít a nyálkahártya megóvásában, ami természetes védőrétegként szolgál a szem számára. Az A-vitamin szintjét a szervezetben hatékonyan fokozhatjuk olyan ételek fogyasztásával, mint például a sárgarépa, az édesburgonya, a homoktövis és a máj, valamint az A-vitamin aktív formáját, a retinolt tartalmazó étrend-kiegészítőkkel. Ezek rendszeres bevitelével nem csak a szem egészségéhez járulhatunk hozzá, hanem a kötőhártya-gyulladás kezelését is elősegíthetjük. 

Ajánlott termék az A-vitamin szintjének fokozására: Mannavita Homoktövis Gyümölcslé

Bővebben az A-vitamin szerepéről: Így támogatja szervezetünket az A-vitamin

Cink

Ez a létfontosságú ásványi anyag támogatja az immunműködést, és csökkentheti a különböző fertőzések kockázatát is, így megfelelő szintje a kötőhártya-gyulladás megelőzéséhez, valamint súlyosbodásának elkerüléséhez is hozzájárulhat. A cinkben gazdag élelmiszerek, mint például a marhahús, a tökmag vagy a lencse fogyasztása, illetve a cinket tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmazása támogathatja a szervezetet a fertőzések, köztük a kötőhártya-gyulladás, valamint egyéb szemet érintő panaszok leküzdésében.

Ebben a bejegyzésben a cink legkiválóbb forrásairól olvashatunk bővebben: Ezekkel az ételekkel fokozhatjuk cinkbevitelünket természetesen

Omega-3 zsírsavak

Az omega-3 zsírsavakról közismert, hogy hatékonyan képesek csökkentik a különböző gyulladásokat a szervezetben. Ezek az esszenciális zsírsavak a gyulladásos reakciók szabályozásával a kötőhártya-gyulladás tüneteit is segíthetnek enyhíteni. A krill, a halak, köztük a lazac és a makréla, illetve a diófélék és magvak, mint például a lenmag kiváló forrásai az omega-3 zsírsavaknak.

Ajánlott termékek: Mannavita MegaKrill és Mannavita Lenmagolaj

Bővebben az omega-3 zsírsavak jótékony tulajdonságairól: Az omega-3 zsírsavak egészségvédő hatásai és legkiválóbb forrásai

Bioflavonoidok

A bioflavonoidok olyan jótékony vegyületek, melyek segíthetnek a gyulladások és a fertőzések mihamarabbi leküzdésében. A citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a szőlő és a virágpor csak néhányak a bioflavonoidok bőséges forrásai közül. Ezek az ételek gazdagok a bioflavonoidok csoportjába tartozó heszperidinben és rutinban, melyek képesek támogatni a szem ereinek egészségét, valamint fokozni a szem egészségéhez elengedhetetlen C-vitamin terápiás hatását.

Kvercetin

A bioflavonoidok közé tartozó kvercetint külön is érdemes megemlíteni, hiszen természetes antihisztaminként hat, így különösen hasznos az allergiás kötőhártya-gyulladásban szenvedők számára. A kvercetin képes lehet gátolni az allergiás reakciókat okozó hisztaminok felszabadulását, így csillapítva az olyan kellemetlen tüneteket, mint például a szemviszketés. Az alma, a vöröshagyma és a tea mind remek forrásai, valamint igény esetén étrend-kiegészítőként is fogyasztható.

A kvercetinben gazdag ételekről ebben a bejegyzésben olvashatunk bővebben: ​​Kvercetinben gazdag ételek - Milyen egészségügyi előnyökkel járhat a fogyasztásuk?

A kötőhártya-gyulladás tüneteit egyszerűen és természetesen csillapíthatjuk a fenti ételekkel és étrend-kiegészítőkkel, hiszen az ezekben található tápanyagok az állapot különböző aspektusait célozzák meg az immunválasz erősítésétől kezdve a gyulladás és a fertőzés elleni küzdelemig. A fentiek kiegyensúlyozott étrendbe való beépítése és fogyasztása remek kiegészítése lehet a kötőhártya-gyulladás kezelésére és megelőzésére irányuló átfogó módszereknek. 

Miért fontos a kötőhártya-gyulladás megfelelő kezelése?

A kötőhártya-gyulladás kezelése alapvető az olyan tünetek enyhítéséhez, mint például a viszketés, a bőrpír és a szem váladékozása. Ezen felül a fertőző típusoknál a kezelés nem csak saját egészségünk visszanyerésének érdekében fontos, hanem az állapot másokra való átterjedésének megelőzése szempontjából is. A betegség és a tünetek figyelmen kívül hagyása olyan súlyos szövődmények kialakulásához vezethet, mint például a krónikus kötőhártya-gyulladás, a szaruhártya-gyulladás, vagy a látás jelentős romlása.

Jelezhet-e komolyabb egészségügyi problémát a kötőhártya-gyulladás?

A kötőhártya-gyulladás bizonyos esetekben mögöttes egészségügyi problémákat, például szisztémás fertőzéseket, eddig nem diagnosztizált allergiákat, vagy akár olyan krónikus állapotokat jelezhet, mint például egyes immunrendszeri rendellenességek. Nehezen múló, gyakran visszatérő, illetve súlyosbodó kötőhártya-gyulladás esetén ezért javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő kezelési terv meghatározása, illetve az esetleges mögöttes állapotok feltárása vagy kizárása érdekében.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK541034/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK546683/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK470271/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448118/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7431717/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6771137/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK7627/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK482362/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK564314/

Fotók a megjelenés sorrendjében: 

George Milton

Andrea Piacquadio

Karolina Grabowska

Andrea Piacquadio

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute