Megoldások aranyér ellen – Mit tehetünk, hogy elkerüljük?

Az aranyér ma már civilizációs betegség, szinte minden harmadik ember megtapasztalja élete során. Megelőzni könnyebb, mint kezelni. Mutatom hogyan!

Mi az aranyér?

Akkor beszélünk aranyérről, amikor a végbél falának vénái kitágulnak, megduzzadnak, esetenként kitüremkednek a végbélből.

Megkülönböztetünk belső és külső aranyeret, mely elnevezés arra utal, hogy a kitüremkedés a végbél záróizmától merre helyezkedik el.

Az aranyér kialakulásának több oka lehet, melyek közül gyakori az örökletes kötőszöveti gyengeség. Ezen felül azonban számos tényező közvetlenül is felelőssé tehető az aranyér kialakulásáért. A túl sok ülés napközben, a mozgásszegény életmód, a gyakori székrekedés, esetleg hasmenés, a terhesség, valamint a túlsúly mind kockázati tényezőnek számít.

Tünetei közé soroljuk a székelés közbeni tompa vagy nyilalló fájdalmat, a vérzés vagy véres székletet, illetve a viszketést.

Nagyon fontos, hogy a tüneteket soha ne vegyük félvállról, hiszen a kezeletlen aranyér számos betegség kialakulásának kockázatát növeli. Ha például a vérzés állandósul, akkor hiába tűnik egyszerre kevésnek a vérveszteség, hosszú távon mégis vashiányt eredményezhet, melynek tünetei a fáradékonyság, a kimerültség, az idegesség és koncentrációs zavarok.

A vérzés nem mindig csak aranyeres panaszok miatt alakulhat ki, ezért bármilyen jellegű vérzést tapasztalunk, forduljunk orvoshoz, hogy kizárhassa a daganat lehetőségét.

Az aranyeres csomók gyakran megsérülnek, ezért fennáll a veszélye annak, hogy a székelés közben a sérült részeken toxikus anyagok kerülnek a szervezetbe, melyek akár gyulladásokat, fertőzéseket is okozhatnak.

Mit tehetünk az aranyér megelőzéséért?

Az aranyér kialakulásának kockázata összefügg az életmódoddal. Bár a kiváltó okok között a szakemberek genetikai okokat is feltüntetnek, az életmódnak, illetve a táplálkozásnak mégis kiemelt szerepe van a megelőzésben. Az alábbi tanácsok segítenek, hogy egészségesebben éljünk, és elkerüljük az aranyér kialakulását.


Mozogjunk rendszeresen!

Az aranyér kialakulásának egyik fő oka a mozgásszegény életmód. Az emberek nagy része munka közben egész nap ül, illetve az otthon töltött időszak alatt is ez a jellemző testtartás. A sok ülés hatására a belek aktivitása csökken, így gyakrabban alakul ki székrekedés, ennek következtében pedig aranyér.

Van egy egyszerű módszer, amit napközben, akár munka közben vagy esetleg a tv előtt is alkalmazhatunk. Mivel észrevétlenül is el tudjuk végezni, ezért nem kell miatta kellemetlenül éreznünk magunkat mások előtt sem. Bár nem váltja ki a testmozgást, de mindenképpen csökkentheti az ülő életmód hátrányait. A gyakorlat lényege, hogy ülés közben szorítsuk meg a fenékizomzatot 10 másodpercre, majd lazítsunk. Ismételjük meg a gyakorlatot 5-6-szor, illetve a nap folyamán többször is.

Ha a családban már volt aranyérpanasz, akkor a testmozgás során kerüljük az olyan gyakorlatokat, amelyek nagy súlyok emelgetésével és erőlködéssel járnak.

Emeljük meg a táplálkozásunkban a rosttartalmú ételek arányát!

Fontos, hogy figyeljünk a fokozatosságra, ha korábban kevés rostot fogyasztottunk, mert ahelyett, hogy könnyebbé tennénk az emésztést, inkább csak kárt okozunk. A hirtelen megnövelt rostfogyasztás megfelelő mennyiségű víz nélkül például székrekedést is okozhat. Növeljük a mennyiséget fokozatosan, mert a rost tisztítja a beleket és elősegíti a megfelelő bélmozgást. A legjobb rostforrások közé tartoznak az olajos magvak, mint például a kendermag, a lenmag, a chiamag, illetve a zöldségek, különösen a gyökérzöldségek, mint például batáta. Az útifűmaghéj szintén jó választás, ha emelni szeretnénk a rost mennyiségét a táplálkozásunkban.

Figyeljünk oda a megfelelő folyadékfogyasztásra!

A legjobb, ha tiszta vizet fogyasztunk napközben. Sokan félreértik a javasolt víz mennyiségét és arra koncentrálnak, hogy naponta hány dl vizet igyanak meg. Pedig összességében kell nézni a mennyiségeket, azaz a folyadékfogyasztásba bele kell számítani az ételek, illetve a különböző italokkal elfogyasztott mennyiséget is.

A kávé, a tea, a levesek és a gyümölcsök mind tartalmaznak vizet, így ezekkel is számolnunk kell.

National Academies of Sciences iránymutatása alapján egy nőnek naponta 2,7 liter, egy férfinak pedig 3,7 liter folyadékra van szüksége. Természetesen ez csupán egy iránymutatás, hiszen mindenkinek más az életvitele. Ezt a mennyiséget befolyásolja az, hogy például ülőmunkát végzünk egy légkondicionált irodában vagy esetleg fizikai munkát a nyári melegben. Alakítsuk életmódunkhoz a szükséges folyadékbevitelt.

Ne töltsünk túl sok időt a mellékhelyiségben!

Bármilyen hihetetlennek is tűnik, de lehetőségünk van arra, hogy megtanítsuk a szervezetünket a székletürítés időpontjára. Kezdjük a reggelt mindig hasonló ritmusban, jó választás felkelés után valamilyen meleg ital, ami beindítja az emésztést. Minden reggel ugyanabban az időben menjünk el a mosdóba, még akkor is, ha nem érezzük az ingert. Ne próbáljunk erőlködni, mert az csak az aranyér kialakulásának kockázatát növeli. Ha ezt a kis szokást minden nap betartjuk, akkor a szervezetünk megtanulja, hogy akkor van itt az ideje a székletürítésnek, így nem kell napközben a visszatartás miatt aggódnunk. A gyakori székletvisszatartás sajnos szintén hozzájárulhat az aranyérhez.

A gyerek számára ugyanígy meg lehet tanítani, hogy a reggelt a mosdóban kezdjék, így elkerülhetők a napközbeni visszatartás káros hatásai.

A testünk mellett a lelkünk állapotára is figyeljünk!

Mint a legtöbb betegségnek, az aranyér kialakulásának kockázatát is növelik a lelki problémák. Elsősorban azok az élethelyzetek okozhatnak aranyeres panaszokat, amikor úgy érezzük, hogy nem tudunk megoldani egy problémát, hordozzuk magunkban, úgy is mondhatnánk, hogy sokat ülünk rajta. Vizsgáljuk meg rendszeresen a lelkiismeretünket, nézzünk szembe a problémákkal és ahelyett, hogy megrekednénk egy adott helyzetben, keressünk megoldást, találjunk kiutat és induljunk is el rajta.

Mit tehetünk, ha már kialakult az aranyér?

Kialakult aranyér esetén is jól jöhetnek a fenti tanácsok. A mozgás, a rostdús táplálkozás, a megfelelő folyadékfogyasztás és a lelki problémák rendbetétele nem csak a megelőzésben, hanem a kezelésben is fontos lehet.

A fentieken kívül kipróbálhatjuk a nyers virágport, ami nagyon jó rutinforrás. A rutin az érfalak megerősítése miatt hasznos a szervezet számára. Ezen felül a virágpor segít megelőzni és csökkenteni a gyulladásokat a bélrendszerben.

A virágporon kívül érdemes még a vadgesztenyét is alkalmazni, ami szintén erősíti az érfalakat és a hajszálereket, valamint csökkenti a gyulladásokat.

Az almaecetet belsőleg és külsőleg is alkalmazhatjuk. Belsőleg történő fogyasztásának köszönhetően javulhat az emésztés minősége, az ételek jobban megemésztődnek, így tehermentesíthetjük a bélrendszert. Külsőleg egy pamutgolyóra öntve közvetlenül az aranyérre kenhetjük, majd ezt naponta többször is megismételhetjük.

Az aloe vera külsőleg történő alkalmazását sokan megemlítik, amikor aranyérkezelésről van szó. Az aloe vera belekeverhető közvetlenül a krémekben, így külsőleg alkalmazva csökkentheti a gyulladást.

Érdemes átgondolni, hogy megfelelő mennyiségű vitamint fogyasztunk-e. Az aranyér szempontjából kiemelkedő fontosságú a B6-vitamin, mely összefüggésben van számos enzimmel, melyek az emésztés hatékonyságán javítanak. Növeli a bélmozgást, így segíthet székrekedés esetén. Nagyon jó forrása a sörélesztő, amit tabletta formájában vehetünk magunkhoz, illetve az olajos magvak, mint például a pisztácia, a napraforgó és a szezámmag.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/hemorrhoids-that-wont-go-away 
https://www.youtube.com/watch?v=YWzdcb5St9k 
https://www.medicinenet.com/hemorrhoids_piles/article.htm 
https://www.medicinenet.com/effective_hemorrhoid_treatments/views.htm 
Sora Shimazaki fotója a Pexels oldaláról 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute