Hogyan csökkenthetjük a stroke kockázatát?

A stroke világszerte a halálozás egyik vezető oka, ám bizonyos életmódbeli és étrendi tényezők jelentősen csökkentik a kockázatát. Tudjunk meg többet ezekről!

Idős nő. Hogyan csökkenthetjük a stroke kockázatát?

Mi az a stroke?

A gutaütés, szélütés, és agyi érkatasztrófa neveken is ismert stroke esetén az agy egy adott részébe irányuló véráramlás drasztikusan lecsökken, vagy megszakad. Ez megfosztja az agysejteket az oxigéntől és a létfontosságú tápanyagoktól, ami hosszú távú idegrendszeri károsodást, rokkantságot vagy akár perceken belül bekövetkező halált okozhat. A stroke világszerte a halálozás egyik vezető oka, ami hangsúlyozza az egészségtudatos életmód, az átfogó megelőző stratégiák, valamit a megfelelő utókezelés szükségességét.


Mik a stroke tünetei, és mikor forduljunk orvoshoz?

A stroke jellegzetes tünetei közé tartozik a hirtelen zsibbadás vagy gyengeség az arcban, karban vagy lábban, különösen a test egyik oldalán. A zavartság, a beszédbeli nehézségek, a homályos látás, az egyensúlyvesztés, az erős fejfájás és a járási nehézségek szintén lehetnek a stroke jelei. Ezek megjelenése esetén az azonnali orvosi ellátás létfontosságú, mivel a gyors kezelés minimalizálja az agykárosodást és a potenciális szövődményeket.

Kik vannak a stroke fokozott kockázatának kitéve?

A stroke kockázatát növelő tényezők közé tartozik például az 55 év feletti életkor, egyes genetikai tényezők, a stroke előfordulása a családban, a nem (a nők hajlamosabbak a stroke-ra, mint a férfiak), valamint a korábbi stroke vagy átmeneti iszkémiás roham (TIA). 

Az olyan egészségügyi tényezők, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, az elhízás és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint egyes életmódbeli szokások, mint például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás szintén számottevően növelik a stroke előfordulásának esélyét.

Milyen életmódbeli változtatások segíthetnek a stroke kockázatának csökkentésében?

Az egészséges életmód jelentősen csökkenti a stroke kockázatát. Fontos az optimális vérnyomás és koleszterinszint fenntartása, a rendszeres fizikai aktivitás, az egészséges testsúly megőrzése, a dohányzás elkerülése, valamint az alkoholfogyasztás korlátozása. Az egészséges étrend, amely gazdag gyümölcsökben, zöldségekben és egészséges zsírokban szintén elengedhetetlen.

A stroke kockázatát csökkentő ételek és étrend-kiegészítők

Omega-3 zsírsavak

A lenmagban, a halolajban és a krill olajban is bőségesen megtalálható omega-3 zsírsavak segítenek optimalizálni a vérnyomást, illetve gátolni a vérrögképződést, ami a stroke egyik elsődleges oka.

Ajánlott termékek: Mannavita Hidegen Sajtolt Lenmagolaj és Mannavita MegaKrill

Fokhagyma

A fokhagyma allicint tartalmaz, egy olyan vegyületet, mely ismert a vérnyomást és a koleszterinszintet kiegyensúlyozó hatásáról, mely által képes lehet csökkenteni a stroke kockázatát.

Zöld tea

A zöld tea gazdag antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő vegyületekben, amelyek javíthatják a véráramlást, ezáltal csökkentve a stroke kockázatát.

Kurkuma

A kurkuma aktív hatóanyaga, a kurkumin erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokkal rendelkezik, így segíthet megőrizni a szív és az agy általános egészségét, és megelőzni bizonyos szív-és érrendszeri betegségeket is. 

Ginkgo biloba

A ginkgo biloba javíthatja az agyba irányuló véráramlást és jelentős szerepet játszhat a stroke kockázatának csökkentésében.

Kálium

Ez az alapvető ásványi anyag segít szabályozni a vérnyomást, valamint biztosítja a megfelelő izomműködést, beleértve a szívverést is. A magasabb káliumbevitel összefüggésbe hozható a stroke kockázatának csökkenésével.

Magnézium

A magnézium számos biokémiai folyamatban játszik fontos szerepet, például segít szabályozni a vérnyomást és az inzulin-anyagcserét is. Megfelelő szintje csökkentheti a stroke kockázatát a véráramlás javításával és a gyulladások csillapításával.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://examine.com/conditions/stroke/

https://examine.com/outcomes/stroke-risk/

https://examine.com/supplements/potassium/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK535369/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK499997/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK430927/

Fotó: Mikhail Nilov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute